Paieška Apie tekstyną Kaip naudotis Kaip cituoti Publikacijos Kontaktai

Kaip naudotis tekstynu

Sakytinės lietuvių kalbos tekstynas suteikia galimybę rasti informaciją apie pasirinkto žodžio ar jo formos dažnumą sakytinėje kalboje, taip pat rasti vartosenos pavyzdžius (konkordansus) visame tekstyne ar pasirinktoje tekstyno dalyje.

Norėdami atlikti paiešką:

• Į paieškos langelį įrašykite žodžio formą, pavyzdžiui, įrašę žodžius eis arba namas gausite informaciją būtent apie šias formas. Jei ieškote morfologinių samplaikų, rašykite jas su brūkšneliu, pavyzdžiui, iš_viso. Žodžius rašykite tik mažosiomis raidėmis.

• Jei norite ieškoti visų įrašyto žodžio formų, pasirinkite langelį Visos žodžio formos: įveskite pagrindinę. Pagrindinėmis žodžio formomis laikoma daiktavardžio, būdvardžio, įvardžio, skaitvardžio vienaskaitos (jei nėra vienaskaitos - daugiskaitos) vardininkas, veiksmažodžio bendratis. Pavyzdžiui, įrašę formą eiti ir pasirinkę šią galimybę gausite visų laikų, asmenų, nuosakų vartojimo variantus, taip pat dalyvines formas.

• Jei norite ieškoti ne visame tekstyne, o tam tikroje jo dalyje, pasirinkite norimą sritį laukelyje Tekstyno dalis (Teologinė komunikacija / Akademinė komunikacija / Komunikacija žiniasklaidoje / Spontaninė privati kalba / Spontaninė institucinė kalba / Vaikiškoji kalba).

• Jei jus domina konkretesnė paieška, galite ieškoti žodžio ar žodžio formos tik tam tikrose vietose vykstančiuose pokalbiuose (laukelyje Pokalbio vieta pasirinkite tinkamą) arba tik tam tikrų pašnekovų kalboje (laukelyje Pokalbio dalyviai rinkitės amžiaus ir lyties filtrus).

• Paspaudę langelį Ieškoti, gausite statistinę informaciją apie žodžio ar jo formų dažnumą pasirinktoje tekstyno dalyje, taip pat matysite bendrą pasirinktos tekstyno dalies žodžių skaičių. Morfologinė informacija žymima anglų kalbos žymomis (lentelė apačioje).

• Kildami į viršų virš statistinės informacijos, matysite vartojimo pavyzdžius – konkordansus. Dešinėje esanti slenkanti juosta padės jums greitai peržvelgti užfiksuotus vartosenos atvejus. Ieškant žodžio visame tekstyne ir rezultatų nefiltruojant, pavyzdžiai pateikiami kontekste (trys pasakymai prieš vartosenos pavyzdį ir trys po jo), virš pavyzdžio pateikiamas pokalbio situacijos aprašas, informacija apie kalbėtojus. Filtruojant rezultatus, gaunama siauresnio pobūdžio informacija: tokiu atveju pateikiami vartosenos pavyzdžiai be išplėsto konteksto.

• Norėdami ieškoti naujos žodžio formos kilkite į viršų ir grįžkite į paieškos langelį.

Patarimai:

• Jei nerandate ieškomos žodžio formos, patikrinkite, ar žodį įrašėte mažosiomis raidėmis.

• Jei nerandate ieškomos žodžio formos, praplėskite tiriamą sritį – rinkitės ne atskirą tekstyno dalį, bet visą tekstyną, taip pat patikrinkite, ar nesusiaurinote paieškos pagal pokalbio vietą, kalbėtojų lytį ar amžių.

• Nepamirškite pasinaudoti slenkančiąja juosta apžvelgdami visus vartosenos pavyzdžius.

Trumpinių sąrašas

n daiktavardis
v veiksmažodis
adj būdvardis
lnum skaitvardis
pronom įvardis
interj ištiktukas
pragm jaustukas
part dalelytė
adv prieveiksmis
conj jungtukas
prep prielinksnis
ms vyriškoji giminė
fm moteriškoji giminė
sg vienaskaita
pl daugiskaita
nom vardininkas
gen kilmininkas
dat naudininkas
acc galininkas
ins įnagininkas
loc vietininkas
voc šauksmininkas
ill iliatyvas
w1 vienaskaitinis
w2 daugiskaitinis
pres esamasis laikas
past būtasis laikas
fpast būtasis dažninis laikas
fut būsimasis laikas
inf bendratis
part1 dalyvis
part2 pusdalyvis
part3 padalyvis
cond tariamoji nuosaka
imper liepiamoji nuosaka
vn reikiamybės dalyvis
vp neveikiamasis dalyvis
comp aukštesnysis laipsnis
sup aukščiausiasis laipsnis
dim deminutyvas
nam / pav pavadinimas
pro tikrinis
comm bendrinis
com sudurtinis
neutr bevardė giminė
dl dviskaita
def įvardžiuotinis
undef neįvardžiuotinis
neg neigiamasis
card kiekinis
ord kelintinis
ref sangrąžinis
fill pertaras
r riktas
acr akronimas
įterp įterp
sv svetimžodis
abbr trumpinimas
d tarmybė
nz nežinomas žodis